XV. sympozium o léčbě bolesti s účastí specialistů EuroPainClinics

201 | 4 min

MUDr. Michal Adam, FIPP, a MUDr. Peter Vašek vystoupili s odbornými sděleními z oblasti intervenční léčby bolesti na XV. sympoziu o léčbě bolesti s mezinárodní účastí, které se konalo v Brně ve dnech 10. až 12. dubna.

Sympozium o léčbě bolesti, pořádané Společností pro studium pro léčbu bolesti ČLS JEP (SSLB), s odbornou garancí předsedy doc. MUDr. Jiřího Kozáka, Ph.D., a MUDr. Tomáše Nežádala, Ph.D., předsedy Sekce pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy ČNS ČLS JEP, je tradičním setkáním specialistů oborů algeziologie, neurologie, neurochirurgie a dalších specializací. Přináší nové pohledy a originální sdělení se zaměřením na oblast diagnostiky a léčby bolestí hlavy, ale i dalších anatomických struktur, aktuální novinky z farmakoterapie, seznamuje s výsledky klinických studií a předkládá řadu kazuistik z klinické praxe.

Účast na Sympozium o bolesti je pravidelnou odbornou aktivitou lékařů EuroPainClinics, a stejně tak i v letošním roce se odbornému publiku představili naši specialisté se svými zajímavými příspěvky.

MUDr. Michal Adam, FIPP, vedoucí lékař EuroPainClinics Brno, se v přednášce „Na whiplash syndrom invazivně? Kdy, jak a proč“ komplexně zabýval pohledem na diagnostiku a léčbu závažného a relativně častého onemocnění oblasti krční páteře. Whiplash syndrom (tzv. „šlehnutí bičem“) je poranění čili trauma oblasti krku a hlavy způsobené akceleračně-denervačním mechanismem neboli prudkým náhlým trhnutím hlavy zepředu vzad. Nejčastěji, a to až v 75 %, vzniká v důsledku autonehod, avšak může k němu dojít i při kontaktních sportech, jízdě na koni, pádech či z dalších důvodů. Jeho následkem mohou být vážná neurologická postižení, při neléčení přerůstající v chronické, pro život pacienta velmi omezující obtíže spojené mj. s poruchami zraku, pískáním v uších, stavy úzkosti, deprese, poruchami spánku. MUDr. Adam představil možnosti invazivní léčby u tohoto syndromu včetně efektivních aplikací radiofrekvenčních a kryoablačních metod. Možnosti využití intervenční léčby prezentoval na dvou zajímavých kazuistikách u pacientek s whiplash syndromem po autohavárijích.

MUDr. Peter Vašek, specialista na miniinvazivní léčbu bolesti EuroPainClinics Brno, v kontextu léčby bolestí hlavy přednesl své odborné sdělení „Kdy jsou intervenční metody neúčinné nebo nevhodné“. V příspěvku otevřel otázku limitací metod a postupů, zaměřených na vhodnost a účinnost postupů u různých typů bolestí hlavy, jako jsou blokády nervů, kortikosteroidní injekce, blokády autonomních ganglií a dalších, včetně souvisejících kontraindikací. Provedl dále detailní a systematický přehled a analýzu dat současných klinických studií, metaanalýz a odborných doporučení pro zdravotní stavy, kdy intervenční postupy nejsou účinné, nebo se jedná o velmi specifické komplikace intervenční léčby, jako např. tzv. dropped head syndrome (syndrom pokleslé hlavy). Závěrem zdůraznil důležitý přínos multidisciplinárního posouzení při použití intervenčních postupů v komplexní péči o pacienta s bolestí hlavy s ohledem na objektivní přínos pro jeho léčbu.

Vystoupení obou našich specialistů se setkala se zájem odborného publika a iniciovala příležitost další diskuse k uvedeným tématům.  

Děkujeme našim lékařům za jejich aktivní účast a obohacující odborná sdělení.