Cílem miniinvazivní a endoskopické léčby zad na pracovištích EuroPainClinics je dosažení úlevy od bolesti jejím odstraněním nebo snížením její intenzity, která může vést k zlepšení kvality života pacienta. Vaše aktivní spolupráce výrazně napomůže rychlejšímu zotavení a k úspěšnému průběhu léčby.
Po výkonu vás lékař poučí o doporučeních pooperačního režimu tak, aby proces vaší rekonvalescence proběh hladce a v co nejkratší době. Obdržíte informační brožuru Průvodce pacienta po endoskopickém výkonu s orientačním plánem pohybových opatření a doporučeními pro výkon každodenních úkonů a činností.

- Podle typu endoskopického výkonu vám bude lékařem doporučena doba pro rekonvalescenci. Pracovní neschopenku vystavuje obvodní lékař.
- První 2-3 dny po výkonu je doporučen maximální klid na lůžku, s omezeným sezením a stáním.
- Od 7. dne po operaci zahajuje pacient pooperační režim s pohybovými doporučeními, cvičením a fyzioterapií.
- První kontrola probíhá bezprostředně po výkonu před propuštěním do domácí péče. Druhá kontrola proběhne 1-2 den po výkonu, kdy vás bude telefonicky kontaktovat sestra. Na třetí, osobní kontrolu vás pozveme do ambulance 5 až 8 týdnů po výkonu.
Čtěte také: Jak probíhá endoskopický výkon
Máte zájem o fyzioterapii v EuroPainClinics Fyzio?
Kdy je po výkonu možný návrat ke každodenním činnostem a do zaměstnání?
Jedná se o velmi individuální dobu, která se odvíjí od celé řady faktorů, především aktuálního zdravotního stavu, procesu hojení měkkých tkání, celkové fyzické i psychické kondice apod. Obecně jde v průměru o dobu v rozmezí od 4 až 6 týdnů od endoskopického výkonu.
Pokud v průběhu rekonvalescence budete pociťovat zhoršení vašeho zdravotního stavu či nastanou-li případné komplikace, neprodleně kontaktujte vašeho ošetřujícího lékaře či sestru příslušného pracoviště.
Může se výhřez ploténky udělat znovu?
Opětovné vyhřeznutí ploténky se nazývá odborně reherniace. Při nesprávných pohybových návycích se může projevit až u 10 % pacientů po operaci. Proto je zcela nezbytné – zejména v prvních 2-3 týdnech po výkonu, důsledně dbát pokynů a doporučení lékaře, dodržovat režimová opatření a omezit zátěž bederní páteře na minimum. V dlouhodobém horizontu je pak velmi přínosnou prevencí pravidelné cvičení a fyzioterapie.