Rizikové faktory vzniku výhřezu ploténky

2803 | 5 min

Rizikové faktory vzniku výhřezu ploténky

Každý výhřez ploténky nemusí nutně znamenat bolest, a také ne každá bolest zad je způsobena výhřezem. Mnoho lidí dokonce žije s určitou patologií neboli změnou na ploténce, a to včetně výhřezu, a přitom nepociťují žádné potíže, jsou tzv. asymptomatičtí. Existují však základní faktory, které vznik výhřezu mohou ovlivnit.

výhřez ploténky

O skutečnosti, že máte vyhřezlou ploténku, se dozvíte od svého lékaře ze snímků páteře. I když se může zdát, že výhřez ploténky vzniká náhle, většinou je to výsledek dlouhodobějšího procesu změn na páteři. V akutních případech bolesti zad se projevuje výhřez jako ischias, který lze poměrně dobře léčit. Vzniká náhle při zvedání těžkých břemen, jednostranném zatížení páteře, nepřirozené rotaci těla. Příčinou může býti trauma jako pád, prudký náraz nebo rána do zad. Které rizikové faktory mohou vznik výhřezu ploténky neboli hernie disku ovlivnit?

Věk a pohlaví

Výhřez ploténky se nejčastěji projevuje mezi 40. a 50. rokem věku. Výjimkou však dnes nejsou výrazně mladší ročníky, a to zejména v důsledku sedavého stylu života, nedostatku pohybu a nesprávných pohybových návyků. Zajímavostí je rozložení výskytu výhřezu mezi pohlavími – muži jsou riziku výhřezu vystaveni 2x častěji než ženy.  

bolest zad - výhřezu ploténky

Nadváha a obezita

Nadváha obecně vystavuje člověka většímu riziku bolesti zad, kloubů a svalového napětí. Dolní část zad je jedna z nejnáchylnějších oblastí. Vysoká hmotnost vytváří tlak na ploténky, což může vést ke vzniku výhřezu a stejně tak je i rizikem pro takzvanou reherniaci (opětovnému výhřezu), je-li již pacient operován. Při bolesti zad je proto vždy potřeba myslet na regulaci přebytečných kil, která zatěžují nejen záda, ale celý organismus, a usilovat o optimální úroveň fyzické kondice pro udržení zdravé funkce páteře.

Nadváha a obezita a bolest zad

Fyzicky náročná práce

Zvýšené riziko pro vznik výhřezu ploténky představuje fyzicky náročná práce, kdy lidé nadměrně jednostranně zatěžují páteř, provádějí dlouhodobě rutinní pohyby jako opakované zvedání, tahání, tlačení, otáčení do stran a podobně. Zvláštním faktorem jsou také vibrace (piloti letadel, vrtulníků apod.), které mohou být příčinou bolesti zejména bederní a krční páteře a obtíží souvisejícími s ploténkami.

Fyzicky náročná práce a bolest zad

Sedavý styl života, sedavé povolání

Dlouhodobé sezení v práci ať už za počítačem, pokladnou, u pracovní přepážky či za volantem, nebo doma u televize a počítače si bezesporu vybírá daň na našem těle. Většinou je spojeno se špatným držením těla, a to přispívá k řadě závažných následků. Nejčastěji trápí bolest zad – zejména bederní a krční páteř a bolest kloubů. Sedavý styl života však s sebou nese i riziko vzniku nadváhy, diabetu, ochablosti svalů či kardiovaskulárních onemocnění. Pro péči o své zdraví a tělo je nutné naučit se správné pozici sedu a myslet především na dodržování pravidel při sezení. Sed také patří mezi polohy, které nejvíce zatěžují ploténky. Dlouhodobé sezení by proto nemělo přesáhnout 3 hodiny času v kuse a vhodné je prokládat ho mikropauzami po 15-30 min sezení.

Sedavý styl života, sedavé povolání a bolest zad

Kouření

Kouření je obecně pro lidský organismus rizikový faktor, existuje však předpoklad, že má podíl taktéž na vzniku hernie ploténky. Nikotin totiž omezuje přívod kyslíku do plotének a tím urychluje degenerativní změny, oslabuje vazivový prstenec ploténky, který může prasknout a zapříčinit výhřez. Stejně tak může přispět i k opětovnému výhřezu – reherniaci disku.

Kouření a bolest zad

Genetická predispozice

Lékařské studie prokázaly souvislost dědičné tendence k degenerativním změnám páteře, což může být spojeno také s rizikem hernie. Pokud ve vaší rodině „trpíte“ na ploténky, je namístě konzultovat s lékařem tuto skutečnost a nezanedbávat prevenci bolesti zad dostatečnou pohybovou aktivitou a vyváženou a pestrou stravou.  

Genetická predispozice a bolest zad

Potýkáte se s bolestí zad? Máte diagnostikován výhřez ploténky? Hledáte způsoby, které by vám pomohly k úlevě od bolesti? Intervenční léčba bolesti může být účinným řešením pro pacienty, kteří nechtějí být bolestí ve svém životě, v zaměstnání či při volnočasových aktivitách dále omezováni. Pokud vás tato možnost zaujala, využijte kdykoliv bezplatné služby E-konzultace a informujte se, zda můžete být vhodným kandidátem pro tento typ léčby na našich pracovištích. 

Zajímá vás téma výhřezu meziobratlových plotének a jaké možnosti ošetření intervenčními výkony v EuroPainClinics poskytujeme? Čtěte více v článku zde: