Pohybem proti nadváze a bolesti zad

1496 | 7 min

Každá bolest zad má svou příčinu. Nepodceňujte proto prevenci a mějte zodpovědný přístup k zdravému životnímu stylu – pro zlepšení a dlouhodobé udržení dobrého zdravotního stavu jsou zásadními.

nadváha a bolesti zad

Téma zdravého životního stylu je skloňováno ve všech pádech a jednoznačně platí, že jeho dodržováním je možné předcházet mnoha zdravotním obtížím. Jedná se o způsob života, jehož součástí je vhodná a vyvážená strava, správný pitný režim, dostatečný pohyb, kvalitní spánek, přičemž je nutné dbát i na rovnováhu po psychické a fyzické stránce, prací a relaxací. Spolu s prevencí je zdravý životní styl základem zdraví.

Pohyb = základ života

Pohyb, především pravidelný, je nedílnou součástí zdravého životního stylu, ale je také nejlepší prevencí řady civilizačních onemocnění, včetně bolesti zad. Pohybová aktivita podporuje činnost srdce, plic, ovlivňuje látkový metabolismus, lymfatický i nervový systém.  Nedostatek pohybu pak může vést ke špatné flexibilitě a oslabení až „ztuhnutí“ svalů na zádech, pánvi a končetinách. Dochází tak k nesprávnému držení těla, což způsobuje bolestivost zejména dolní části zad a krční páteře.

nadváha a bolesti zad sport

Proto je určitě dobré myslet na prevenci bolesti zad v podobě pohybu a určitě nemusí jít o vrcholové výkony. Stačí vyhradit si pár minut na několik cviků zaměřených na posílení svalů, zejména středu těla, tzv. core, kterým označujeme skupinu svalů hlubokého stabilizačního systému. Jejich posílením docílíme správného a aktivního držení těla, můžete odstranit potíže s bolestmi zad, krční páteře, ale také kyčlí, kolenou a ramen. Důležitá je však pravidelnost cvičení. Pohyb také výrazně omezuje vznik nadváhy a obezity, a pomáhá předcházet bolesti spojené s páteří a klouby.

Mít váhu pod kontrolou

Obecně platí, že nadváha vystavuje člověka většímu riziku bolesti zad, kloubů a svalového napětí. Často se k ní připojuje únava, problémy s dýcháním, dušnost. Nadváha i obezita mohou významně přispět k symptomům spojeným s osteoporózou (ztráta hustoty kostní hmoty a náchylnost ke zlomeninám), osteoartrózou (bolestivé degenerativní onemocnění kloubů), revmatoidní artritidou (autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby a vyvolává v nich chronický zánět), degenerativním onemocněním plotének, spinální stenózou (zúžení páteřního kanálu) nebo spondylolistézou (posun obratlů). Jednou z oblastí páteře, která je nejnáchylnější vůči vyšší hmotnosti je dolní část zad, tedy bederní páteř. Obecně je tedy při bolesti zad potřeba myslet na regulaci přebytečných kil, která zatěžují nejen záda, ale celý organismus a snažit se o optimální úroveň fyzické kondice pro správnou podporu páteře.

bolest zad - nadváha

Znáte svůj BMI index?

Nadváha a obezita se často zaměňují, platí ovšem, že nadváha je označována jako předstupeň, nebo také první stadium obezity. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro evropskou populaci určována indexem tělesné hmotnosti, takzvaným BMI (body-mass index),

Tento screeningový ukazatel orientačně napovídá, jestli má člověk normální váhu, potýká se s nadváhou nebo naopak trpí podváhou. Výpočet se provádí jednoduše – vyjadřuje poměr mezi tělesnou hmotností a výškou, zohledňuje se také věk a pohlaví. U detailnějších medicínských měření se bere v potaz také fyzická zátěž, demografické údaje a další faktory.

Jako ideální váha se uvádí BMI index 18,5 až 25, od BMI 30 do 40 jde o obezitu 1. a 2. stupně. Váha s BMI 40 a výše je pak označována jako obezita 3. stupně neboli morbidní obezita.

nadváha bolest zad bmi

Nadváha a obezita jsou bohužel také limitací k výkonu intervenčních technik na pracovištích EuroPainClinics. Kontraindikací k jejich výkonu je pak BMI více než 35, kdy je vlastní realizace výkonů omezena délkou použitého instrumentaria (pracovních nástrojů). Intervenční techniky tak mohou být nepřesné, často i nevykonatelné a nemohou vést k efektivnímu výsledku. Optimalizace hmotnosti je pak zcela namístě.

Mít zdravá a silná záda je přáním každého, a proto je zároveň na místě myslet na to, jak bolesti zad preventivně předcházet. Pokud se rozhodnete snížit hmotnost, je vhodné a výhodné vyhledat přímo odborníka na tuto oblast – nutričního terapeuta, výživového poradce nebo přímo lékaře-dietologa a nechat si kvalifikovaně poradit na cestě k úpravě hmotnosti. V ambulancích našich pracovišť EuroPainClinics se také můžete svěřit našim lékařům-specialistům s vaším problémem a vyslechnout jejich doporučení, jak postupovat dále.

TIPY, jak přispět k hubnutí (a proti bolesti zad)

Pohyb především

Choďte, hýbejte se, cvičte a omezte nebo kompenzujte pohybem aktivity, při nichž dlouho sedíte, například v práci u počítače nebo doma u televize. Za pohyb se počítá i každodenní procházka, nebo jen vystoupení z tramvaje o dvě zastávky dříve.

Dbejte na správné držení těla

Držení těla provází každý náš pohyb 24 hodin denně. Pokud nejsou dobře nastavené pohybové vzory, vzniká nerovnováha mezi svalovými řetězci a přetěžování struktur, které vede k bolesti, především zad a krku. Správné nastavení těla, tzv. fyziologické držení těla, vás naučí naši zkušení fyzioterapeuti. Dbejte také na budování a posilování zádového a krčního svalstva.

pestrá strava

Vsaďte na vyvážený příjem pestré stravy

Je známo, že jakékoliv cvičení se při hubnutí míjí s účinkem, pokud se nespojí s úpravou jídelníčku. Vyváženou a pestrou stravu tvoří základní potraviny jako ovoce, zelenina, cereálie, obilniny, maso, ryby, drůbež, mléčné výrobky a tuky a oleje. Při přiměřeném příjmu potravy je udržován pod kontrolou energetický příjem, tedy kalorie. Nadbytečný energetický příjem by měl být vždy kompenzován pohybem.

Dobře se vyspěte

Spaní na nevhodné matraci a špatný způsob vstávání z postele jsou zlozvyky ovlivňující bolest zad, kterým se však dá snadno předejít. Osvojte si správné vstávání z lůžka ideálně tak, že v lehu na zádech nejprve pokrčíte nohy v kolenou, v případě spaní na levé straně postele se přetočíte na levý bok, spustíte nohy z postele a zároveň se pomocí zapření o pravou ruku a levé předloktí, které jsou vedle sebe umístěné před hrudníkem, posadíte. Dbejte také na kvalitu své matrace. A především ­– ujistěte se, že máte dostatek spánku!


Použité zdroje: