Endoskopické výkony používané v léčbě bolesti zad patří k těm nepokročilejším v rámci progresivního oboru intervenční algeziologie (léčby bolesti). Vykonávají se pod kontrolou rentgenu a videonavigace a jednou z hlavních předností pro pacienta je zejména jejich šetrnost.
Nervový kořen utlačený v důsledku výhřezu ploténky způsobuje bolest zad se šířením do dolní končetiny, často s výpadky citlivosti až nehybností končetiny. Při pokročilém perkutánním (neboli skrze kůži vedeném) endoskopickém výkonu pod kontrolou RTG s C-ramenem a speciální endoskopické minikamery odstraňujeme vyhřezlou část ploténky speciálními kleštěmi. Ploténka je závěrem ošetřena tepelnou radiofrekvencí, která zataví zadní prstenec poškozené ploténky s cílem snížení rizika opětovného poškození a odstranění patologické nervové struktury okolo ploténky i uvnitř způsobující bolest.
V další fázi výkonu po odstranění fragmentu ploténky vstupujeme přes hiatus sacralis (přirozený otvro v kosti křížové) do předního epidurálního prostoru, kde dochází k jeho ošetření. Zde je možná okamžitá intervence v případě výskytu patologických změn (rozrušení adhezí, zbytků fragmentů ploténky, podání protizánětlivých léků).
Animační video k unikátnímu výkonu Epiduroskopicky asistované endoskopické perkutánní odstranění fragmentu meziobratlové ploténky můžete zhlédnout na našem Youtube kanále: https://www.youtube.com/watch?v=dPiGTw-fg-0