Otužování pro dobrou imunitu a rovnováhu

1811 | 3 min

V zimním období se více než kdy jindy zajímáme o všechny dostupné prostředky, kterými můžeme co nejlépe ochránit své zdraví, vyhnout se nachlazení a onemocnění. Každá změna životního stylu může přinést našemu organismu pozitiva – ať se jedná o zařazení sportu a cvičení, úpravu jídelníčku, vitaminové a minerální doplňky stravy či spánkovou hygienu. Aktuálním trendem je otužování, tradiční způsob, jak posílit imunitu. 

Začít s otužováním je poměrně snadné, jak se však říká – všeho s mírou. Spánek při otevřeném okně, snížení teploty v pokoji a sprchování studenou vodou patří k mírnějšímu režimu. S postupným přivykáním těla a zvyšováním jeho odolnosti vůči nízké teplotě následuje plavání ve studené vodě, praktikování sportu a turistiky v otevřeném zimním prostředí a jiné, již extrémní aktivity, jako je noření se do nádrží s ledem a podobně. 

S otužováním může začít téměř každý, a to již od dětského věku. V určitých případech – jedná se například o osoby s onemocněním srdce, starší věkové kategorie, nebo právě děti, je doporučováno konzultovat svoji zamýšlenou aktivitu s praktickým lékařem.

Jaké benefity otužování přináší? Především jde o preventivní metodu, je proto ideální proti nachlazení, angíně či chřipce a mimo jiné také proti bolesti zad. Otužování zrychluje metabolické procesy, proto může napomoci i jako součást redukční diety. Jedním z klíčových aspektů je intenzivní prokrvení organismu, což působí pozitivně na regeneraci svalů, kloubů i cévního a lymfatického systému. Ženy ocení jistě i efekt zmírnění celulitidy. 

Otužování má také nesporný přínos pro kvalitu života, protože zbavuje stresu. Prudké střídání teploty a chladu vyplavuje endorfiny neboli hormony štěstí, které navozují pocity radosti a spokojenosti, přinášejí uvolnění, pocit vyrovnanosti a vyvolávají vlnu energie.