Některé z miniinvazivních výkonů, které jsou v EuroPainClinics při léčbě chronické bolesti poskytovány, spočívají v aplikaci tepla a elektrického proudu k postiženým místům a tkáním. Pokud precizní diagnostika potvrdí konkrétní zdroj-místo bolesti a je-li po provedení diagnostického úkonu dále potřeba terapeutického zákroku, přistupujeme, podle typu zdravotní indikace, k provedení dvou typů radiofrekvenčních výkonů. Výkony je možné aplikovat např. při bolesti vycházející z facetových kloubů, poškozené meziobratlové ploténky (diskogenní bolest), bolesti zad způsobené drážděním nervových kořenů či bolesti SI kloubu.
Pulzní radiofrekvence
Při pulzní radiofrekvenci zavedeme k postižené tkáni elektrodu ve tvaru jehly a pustíme do ní elektrický proud. Tato technika se však liší od radiofrekvenční ablace. Slovo pulzní znamená, že je energie vpravována do elektrody přerušovaně, což umožňuje udržet nízkou teplotu elektrody (42–45 °C) na rozdíl od vyšších teplot potřebných k ablaci. Aplikace radiofrekvenčních pulzů k nervům zablokuje přenos bolestivých podnětů, čímž ustane vnímání bolesti. Jakmile je elektrické pole pulzní radiofrekvence aplikováno přímo k nervu, ovlivňuje pouze tu část nervu, jež je zodpovědná za šíření signálu bolesti.
Video o výkonu můžete zhlédnout na našem kanálu Youtube zde
https://www.youtube.com/watch?v=f83MeR29M0A
Radiofrekvenční termoablace
Radiofrekvenční tepelná ablace, zkráceně též RF termoablace, je zákrok, při kterém se v lokální anestezii aplikuje elektrodou ve tvaru jehly k postižené tkáni elektrický proud o frekvenci rádiových vln. To vede k vytvoření poměrně vysoké teploty (80–85 °C) na odizolovaném hrotu elektrody a toto teplo zničí cílový nerv. Tím se přeruší přenos bolesti od postiženého kloubu do mozku (tato technika však nezlepšuje stav samotného kloubu, proto je vhodné doplnit ji fyzioterapií).
Video o výkonu můžete zhlédnout na našem kanálu Youtube zde
https://www.youtube.com/watch?v=X8TTVIrq6-c