Miniinvazivní a endoskopické výkony na páteři přinášejí pacientovi oproti klasické otevřené operaci řadu výhod. Jejich předností je i to, že se provádí bez nutnosti hospitalizace. Po výkonu, který v závislosti na typu trvá v čase od 30 do 90 minut, pacient odpočívá po dobu určenou lékařem (cca 2 hodiny) na lůžku, a poté se může (v doprovodu) navrátit do svého domova. Pro následující rekonvalescenční období pacient obdrží podrobné doporučení pohybových a režimových opatření, kterými je potřebné se řídit pro úspěšné a rychlé zotavení.
Pacienty nejčastěji zajímá, za jak dlouho se mohou po zákroku vrátit k běžným aktivitám a do zaměstnání. Zde je důležité mít na mysli, že doba zotavení je u každého zcela individuální a záleží na řadě okolností, celkovém zdravotním stavu a tělesné i psychické kondici. Proces hojení měkkých tkání trvá 2 až 6 týdnů. Zejména v prvních dvou týdnech po zákroku je nezbytné omezit zátěž bederní páteře na minimum a odpočívat, a to v pozici na zádech, boku nebo břiše. Postupné zatěžování páteře zahrnující pohybové aktivity, dobu a způsob chůze, sezení, správný způsob vstávání z lůžka, jízdu v autě, cvičení a fyzioterapii se v průběhu šesti týdnů od zákroku řídí podle doporučeného plánu.
Aktivní pohyb v podobě série doporučených cviků od čtvrtého týdne pozitivně přispívá ke správnému fungování kosterní a svalové soustavy. V této době je možné se vrátit k oblíbeným, avšak nenáročným rekreačním sportům, prospěšný je např. populární nordic walking. Sportovní zátěž lze zvyšovat zhruba od třetího měsíce po zákroku; o typu, způsobu a době sportování je nutné vždy pohovořit s lékařem. Některé sporty jsou mimořádně rizikové (fitness, veslování, aerobik, bojové sporty, kontaktní sporty či snowboard aj.) a hrozí poškození páteře.
Při návratu do zaměstnání, má-li pacient sedavé zaměstnání, je třeba mít na paměti, že právě tato poloha nejvíce zatěžuje ploténky. Nutné je proto pravidelně střídát polohy a dbát na správné držení těla, resp. vzpřímený trup. Důležité je ergonomické přizpůsobení pracovního místa včetně židle, stolu i klávesnice počítače pro minimální zatížení páteře a celkové pohodlí člověka. Při sezení je užitečné využívat bederní váleček pro podporu páteře.
Pacienti Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad jsou po dobu rekonvalescence pravidelně sledováni. K dispozici je také „hot linka“, kam se s jakýmkoliv dotazem po endoskopickém výkonu mohou obrátit na specializovanou sestru.