Bolest v kříži: Příčiny, symptomy, prevence a léčba. Aneb když „kříže“ řeknou dost.

101 | 11 min

Bolest v kříži
Tento článek má pouze informativní charakter (čtěte více)

Bolest dolních zad neboli bolest v kříži je častý problém, který podle Světové zdravotnické organizace postihuje jedince v různém věku, nejčastěji mezi 50. a 55. rokem života, a to častěji ženy. Přečtěte si více o příčinách, symptomech a možnostech léčby bolesti kříží.

Bolest může postihnout všechny části páteře. Bederní páteř však nese významnou část váhy našeho těla, a proto bývá primárním místem, kde se projevuje bolest. Bederní čili lumbosakrální páteř je tvořena pěti bederními obratly (L1-L5), a má největší pohyblivost v úseku L5-S1 (tedy mezi posledním bederním obratlem L5 a prvním křížovým obratlem S1). Právě v této oblasti se přetížení projevuje nejčastěji a dochází zde k degenerativním změnám, včetně výhřezu plotének.

Až 80 % dospělé populace zažije bolest v kříži alespoň jednou v životě. Bez ohledu na to, zda jsou původcem bolesti degenerativní onemocnění páteře či změny v důsledku úrazu nebo po operaci, jde o jasný signál, že tělo potřebuje odbornou péči. Bolest bederní páteře totiž výrazně ovlivňuje kvalitu života, omezuje člověka v práci, sportovních aktivitách i v běžných každodenních činnostech. Navíc může vést k psychickým problémům, jako jsou deprese, úzkosti, a s tím mnohdy spojenou závislostí na lécích. Cílem léčby je zmírnit bolest, eliminovat množství užívaných léků a umožnit návrat k aktivnímu životu.

Příčiny a projevy bolesti v kříži

Bolest v kříži může mít různé příčiny a projevy, spojené od mírného nepohodlí přes závažnější bolesti až po bolestivé chronické stavy. S bolestí bederní páteře jsou nejčastěji spojeny zdravotní stavy, jako jsou kořenové nervy (kořenový syndrom), meziobratlové (facetové) klouby, SI klouby a ischias.

Koreňové nervy

Míšní nervy vystupují z páteřní míchy přes meziobratlové prostory a tvoří míšní kořeny. Tyto kořeny mohou být postiženy různými způsoby, což vede k vzniku kořenového (odborně radikulárního) syndromu, pro který je charakteristický soubor příznaků označovaných jako kořenová (radikulární) bolest. Často je spojen s poškozením, útlakem nebo drážděním nervového kořene, často výhřezem ploténky. Mezi další příčiny patří zúžení epidurálního prostoru, úrazy páteře, zánětlivá onemocnění páteře, nádory, funkční poruchy v důsledku přetížení měkkých tkání (fyzické přetížení, svalová nerovnováha aj.) či například spondylotické změny vedoucí k spinální stenóze (zúžení páteřního kanálu v bederním úseku).

Diagnostika a léčba bolesti v kříži vyžaduje odborný přístup. V EuroPainClinics se specializujeme na precizní specializovanou intervenční diagnostiku a léčbu bolesti zad spojené s kořenovým syndromem s cílem zmírnit co nejefektivněji bolest a zlepšit kvalitu života pacientů.

Kořenová bolest – bolest v kříži se projevuje řadou symptomů

  • Bolestí, která se šíří (užívají se také výrazy „vyzařuje nebo „střílí“) do oblastí inervovaných postiženými nervovými kořeny, především na dolní končetině (záda- zadní stehno-noha-chodidlo).
  • Snížení funkce a oslabení končetiny (např. neschopnost chůze po schodech, postavení na špičky/paty).
  • Ztráta citlivosti nebo svalové síly končetiny, a to zejména v prstech.
  • Jednostranná bodavá, pulzující nebo pálivá bolest, mravenčení a brnění.
  • Bolest zhoršující se při ohýbání, sezení, chůzi, kašli, tlaku na stolici nebo v klidu.
  • Bolest v kříži při vstávání, sezení.
  • Svalové křeče a napětí v kříži, pánvi a bedrech

Meziobratlové (facetové) klouby

Za bolest dolních zad nad hýžděmi mohou „být zodpovědné“ i meziobratlové (facetové) klouby. Jedná se o drobné párové klouby páteře, které zajišťují například její ohebnost a stabilitu. V důsledku jejich opotřebení v bederní oblasti může dojít k bolesti v kříži. Pokud cítíte tupou bolest v dolní části zad, která vyzařuje do hýždí, třísel a nohou, bolest se zhoršuje při záklonu a bočním náklonu a naopak úleva přichází v předklonu, může se jednat o problémy s facetovými klouby. Často jsou příznaky intenzivnější při delším sezení nebo stání, méně intenzivní při mírné námaze. Přítomna může být i ranní ztuhlost a bolesti po stranách zad s možnými svalovými křečemi.

Bolestivý stav vyvolává nadměrné opotřebení mezioobratlových kloubů, zejména v bederní oblasti. Příčinou je zejména poškozená meziobratlová ploténka, nesprávné držení těla, oslabené zádové svaly, poúrazové stavy, nadváha a nadměrná zátěž a další.

V EuroPainClinics klademe zásadně důraz na přesnou diagnostiku bolesti. Tato diagnostika nám umožňuje identifikovat zdroj bolesti v kříži a následně zvolit optimální léčbu, která může zahrnovat různé miniinvazivní postupy.

Sakroiliakální kloub (SI)

Bolest v kříži může vyvolat i sakroiliakální kloub, známý pod zkratkou SI či lidově „esíčko“. Tento kloub spojuje páteř s pánví, přesněji kost křížovou s kostí kyčelní. Proto se také setkáváme s označením křížokyčelní skloubení. Pacienti často udávají symptomy, jako je například dlouhodobá bolest v bedrech, která vyzařuje do boků, hýždí a nohou. Může se objevit i bolest v tříslech, mravenčení, brnění, pocit „zlomení v pase“, problémy s chůzí, nestabilita, ztuhlost a zhoršení bolesti při dlouhém sezení nebo předklonu. Mnozí z pacientů přitom absolvovali léčbu v podobě injekcí, infuzí, obstřiků a ozonové terapie, ale nepřinesla jim úlevu.

V případech, kdy běžná léčba nepomáhá, je vhodné zvážit specializované diagnostické a léčebné postupy zaměřené na specifické problémy při bolesti z SI kloubu. V EuroPainClinics nabízíme komplexní vyšetření a individuální přístup k léčbě těchto obtíží.

Ischias

Bolest zad se nevyhýbá mladším ani starším ročníkům. Ischias (odborně lumbago či sciatica) představuje takzvaný lumbo-ischiadický syndrom, bolest, která vyzařuje z dolních zad do nohy, někdy přes oblast hýždí do boku. V řadě případů nemá Bolesti nohou mohou být silné, spojené se svalovou slabostí nebo necitlivostí, brněním, mravenčením, obtížemi s pohyblivostí a kulháním. Ve vzácných případech může ischias způsobit problémy s ovládáním střev nebo močového měchýře. Navzdory absolvované léčbě (injekce, infuze, obstřiky či ozon) často pacienti nepocítí úlevu. V těchto případech je třeba zvážit další diagnostické a terapeutické postupy.

Co na bolest v kříži? Existuje řešení

Bolest v kříži dokáže pořádně znepříjemnit život. Brání nám žít plnohodnotně, těšit se z každého dne a krásných maličkostí, které nám přináší. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se pomocí léčby s bolestí vypořádat a vrátit se zpět co nejvíce do formy.

V EuroPainClinics klademe důraz na komplexní přístup k léčbě bolesti dolních zad. Důležitým krokem je precizní intervenční diagnostika, která nám umožňuje přesně identifikovat zdroj bolesti. Během vstupního vyšetření lékař aplikuje lokální anestetikum pod kontrolou RTG nebo ultrazvuku na potenciálně bolestivé struktury (nervový kořen, ploténka, facetové klouby nebo SI kloub). Pokud pacient pocítí úlevu, potvrdí se zdroj bolesti a následně se stanoví individuální léčebný plán. Ten může zahrnovat miniinvazivní a endoskopické výkony, regenerativní medicínu, fyzioterapii nebo kombinaci těchto metod.

➢ V EuroPainClinics se zaměřujeme na vysoce specializovanou intervenční léčbu bolesti, při které využíváme nejpokročilejší miniinvazivní a endoskopické techniky. Naším cílem je zmírnit chronickou bolest a zlepšit kvalitu vašeho života.

Na prevencii záleží. Co je při bolesti v kříži důležité?

Silná a zdravá záda jsou klíčem k aktivnímu životu. Faktory, které ovlivňují zdraví zad, jsou následující:

  • Pravidelné zařazení lehké aerobní aktivity, například plavání, chůze, jízda na kole nebo severská chůze (Nordic Walking).
  • Cílené posilování svalstva středu těla (hluboký stabilizační systém) pro lepší stabilitu páteře.
  • Vyhýbání se aktivitám s rizikem pádů, otřesů a prudkých pohybů.
  • Ergonomické úpravy sezení s oporou zad a umístěním chodidel na zemi.
  • Pravidelné změny polohy při sezení a zařazení přestávek na strečink.
  • Zajištění vzpřímené polohy hlavy, uvolněných ramen a rovných zad.
  • Udržování optimální tělesné hmotnosti a vyváženého jídelníčku.
  • Omezení konzumace alkoholu a vyloučení kouření.
  • Dodržování zásad kvalitního spánku a správného vstávání z postele.
  • Konzultace s fyzioterapeutem ohledně individuálního přístupu k péči o záda.
  • Důležitá je i psychická pohoda a zvládání stresu, protože chronický stres může přispívat ke svalovému napětí a bolesti v kříži. V případě potíží se zvládáním stresu je vhodné vyhledat psychologa nebo terapeuta.

Neodkládejte starost o zdraví svých zad na zítra

Bolest v kříži je komplexní problém s různými příčinami a příznaky. Prevence poruch pohybového aparátu, včasná diagnostika a léčba jsou klíčové aspekty pro zdravá záda. Pokud vás bolest zad omezuje v každodenním životě, neváhejte se obrátit na odborníky.

V EuroPainClinics se specializujeme na komplexní diagnostiku a léčbu bolesti dolních zad i dalších struktur s cílem zmírnit, zredukovat a kontrolovat bolest s efektem úlevy, zlepšit funkčnost páteře a předcházet chronickým problémům. Využijte naši bezplatnou službu E-konzultaci a zjistěte, zda a jak můžeme pomoci intervenčními metodami právě vám.

Zdroj

 

Tento článek má pouze informativní charakter, není lékařsky revidován a nenahrazuje odbornou zdravotní péči ani lékařské poradenství či doporučení. Vaše zdravotní obtíže zásadně konzultujte se svým lékařem. V případě zájmu o léčbu na specializovaných pracovištích EuroPainClinics je vždy nutné odeslání online formuláře E-konzultace.