Musíme položit základovou desku, než postavíme dům

1668 | 7 min

Fyzioterapie je obecně považována za první možnost léčby pacienta s bolestí a pohybovými obtížemi. Cvičení pod důsledným vedením terapeuta nese své ovoce, zároveň je však dobré naučit se aktivně využívat potenciál těla i mysli. O jejím vlivu na zdraví, kondici a celkovou životní rovnováhu hovoříme s Mgr. Janou Slusarčukovou, DiS., která zajišťuje fyzioterapii na pracovišti EuroPainClinics v Hradci Králové. 

fyzioterapie epc
Mgr. Jana Slusarčuková, DiS., fyzioterapeutka

Otázka na úvod se nabízí: je fyzioterapie při léčbě bolesti nezbytná?

Fyzioterapie je především důležitou součástí komplexního přístupu multidisciplinárního týmu, který pečuje o pacienta, nemusí být nutně nezbytná. Fyzioterapie se stará o rovnováhu. Umí jednu část našeho těla zaktivovat a zároveň jinou zastavit v přílišné aktivitě, a tím docílit rovnováhy, kterou potřebujeme k životu. A to ve smyslu rovnováhy nejen fyzické, ale i psychické. Otázka by stejně tak mohla znít – budete mít bolesti, pokud vaše tělo bude fungovat v rovnováze? 

Jak se stane, že pohyb způsobuje bolest? Co nejčastěji děláme špatně?  

Nejde pouze o důsledek pohybu. Je mnoho příčin, které mohou způsobit bolest, ať již je to držení mobilního telefonu s předkloněnou hlavou, nevhodný postoj u pracovní pozice, nebo třeba pracovní stres. Svoji roli hraje také psychika – mnohdy máme „ukryté kostlivce“ někde hluboko v nás, a protože o nich nemluvíme, doslova si zaděláváme na bolest, jako třeba právě na bolest zad.  

Proč je vhodné začít cvičit ještě před operací zad?

Pokud je pacient indikovaný k výkonu, je velmi pravděpodobné, že jeho tělo je dlouhodobě v nerovnováze a došlo nejen k funkčním chybám, ale bohužel už i k chybám strukturálním, to znamená změnám struktury tkání, jako je např. výhřez ploténky. Na základě podrobné anamnézy, vyšetření a diagnostiky je vhodné zahájit terapii co nejdříve a tím pomoci pacientovi ke kvalitnější a rychlejší rekonvalescenci a návratu k běžným činnostem. Při fyzioterapii v EuroPainClinics jsme nakloněni i moderním směrům, jako je využití informačních technologií pro diagnostiku. Samozřejmě je potřeba pokračovat v terapii i po zákroku a dovést pacienta k celkové rovnováze, nelze, jak se říká, „odejít od rozdělané práce“. 

fyzioterapie europainclinics

Co je pro vás při práci nejdůležitější?

Jednoznačně je to spolupráce s pacientem, spolupráce v rámci multidisciplinárního týmu, vzájemný respekt a důvěra. Důležitá je také svoboda ve smyslu výběru metod.

Z čeho vycházíte při vaší fyzioterapii, na čem je postaveno vaše cvičení? 

Vždy vycházíme z individuálního vyšetření a díky tomu i individuálně určíme, které metody využijeme, co bude terapií první volby. Velmi ráda pracuji metodami, které vycházejí z toho nejjednoduššího, jako například z vývojové řady člověka do jednoho roku, které popsal již prof. Vojta nebo prof. Kolář, ale to je jen vlastní oblast cvičení (smích). Aby tělo mohlo cvičit, musí se vyladit v rámci oběhové soustavy nebo třeba lymfatického systému… Nejprve musíme položit základovou desku, než postavíme dům. 

Je toto cvičení skutečně pro každého?  

Ano, cvičit může každý. 

Jak u vás probíhá fyzioterapeutické vyšetření, na co se připravit? 

Nejprve je potřeba si povídat (smích). U kolegů lékařů se tomu rozhovoru říká odběr anamnézy, u nás tomu říkáme „popovídáme si a zkusíme najít příběh”. Pro začátek terapie je to velmi důležitá část, která rozkryje někdy velmi podstatné informace. Následují diagnostika a vyšetření, které díky propojení s informačními technologiemi umíme vizualizovat a tím pacientovi lépe ukázat, o co v jeho těle jde. Když vše s pacientem probereme, následuje vlastní terapie a poté nezbytná kontrola, dále vždy stanovíme možnosti pro domácí terapii a termín další návštěvy.  

Jaké metody fyzioterapie nabízíte a je možné je zopakovat?

Máme velkou škálu možností od těch nejjednodušších, vhodných v případě, kdy je pacient spíše pasivní, tak i metody náročnější, kdy postupně pacienta aktivujeme cvičením, nordic walkingem, skupinovým cvičením. Někdy ho zase třeba musíme vrátit zpět do pasivního módu. Fyzioterapii přizpůsobujeme tak, jak potřebuje pacient na základě vyšetření. 

Za jak dlouho můžu čekat výsledek a zbavím se bolesti rychle a natrvalo? 

Je mi jasné, že každý z nás chce slyšet ANO. Rychle, natrvalo. Bohužel pokud tělo bylo v nerovnováze dlouho, potřebuje opět určitý čas k tomu nabrat znovu sílu, získat rovnováhu a vyladit se pro další fungování. Nemohu konkrétně říci – bude to za měsíc, za dva. Mohu zodpovědně říci: „Mám osobní zkušenost nejen v roli terapeuta, ale také pacienta, fyzioterapii mám vyzkoušenou a stále ji zkouším především sama na sobě, na svém těle.“ Vím, že našim pacientům nabízíme osvědčené metody, které pomáhají, a budeme-li se snažit společně, určitě ujdeme kus cesty vpřed. 

epc fyzio

Jak často je dobré věnovat se nějaké fyzické aktivitě? 

Tak často, jak vás to baví a přináší vám to radost a uspokojení.  

Co je základem úspěšné fyzioterapie a co je motivací k zachování optimálního stavu?

Myslím, že otevřená mysl, srdce a vědomí, že jsem to především já, kdo chce žít v rovnováze. Co myslíte vy? (smích)

Děkujeme za rozhovor.

Foto: Archiv Mgr. Jany Slusarčukové, DiS.

Fyzioterapie je aktuálně poskytována na pracovišti EuroPainClinics v Hradci Králové jako součást léčebného plánu pacienta. Doporučení provádí výhradně na základě vstupního vyšetření lékař-specialista na miniinvazivní a endoskopickou léčbu. K dispozici je zároveň i pacientům, pro které se léčba miniinvazivními a endoskopickými výkony nejeví jako vhodné léčebné řešení. Fyzioterapii mohou v případě zájmu využít také pacienti pražského pracoviště EuroPainClinics. Více informací najdete v článku zde: