3. kadaverový workshop Interventional Pain Academy ve Varšavě

104 | 4 min

Další ze série vzdělávacích projektů Interventional Pain Academy, 3. mezinárodní kadaverový workshop pro lékaře intervenční léčby bolesti, se uskutečnil dne 29. listopadu v Institutu praktické medicíny Warsaw LAB. Kurz zacílil na výkon ablace bazivertebrálního nervu a integraci zobrazovacích technik ultrazvuku a fluoroskopie při léčbě pacientů s chronickou bolestí.

Workshop pokročilých miniinvazivních technik a postupů při léčbě bolesti proběhl pod vedením MUDr. Róberta Rapčana, FIPP, MBA, PhD., zakladatele a předsedy Interventional Pain Academy (IPA), a přivítal více než dvě desítky účastníků z Řecka, Anglie, České republiky, Slovenska, Polska, Egypta a Číny.

Program kurzu se zaměřil na přesnou diagnostiku a škálu nejnovějších terapeutických možností léčby pacientů s chronickou bolestí a rozvinul zejména dvě klíčová témata. První část byla věnována výkonu transpedikulární ablace bazivertebrálního nervu, a to v komplexním pojetí od diagnostických vyšetření po samotnou realizaci výkonu. Tato pokročilá metoda je v evropských podmínkách v současnosti novinkou a představuje významný přínos v léčbě pacientů s chronickou bolestí zad. Pracoviště EuroPainClinics jsou jedna z prvních v Evropě, kde je tento výkon zaveden do klinické praxe.

V druhé části se výuka soustředila na praktické využití technologické novinky, unikátního přístroje 7 StarScope EvouTouch. Jeho principem je kombinace ultrazvukového a endoskopického zobrazení, které zajišťuje přímou vizualizaci požadovaných anatomických struktur ve vysokém rozlišení, což výrazně usnadňuje naváděné postupy při léčbě bolesti.

V průběhu workshopu byl zároveň realizován i výcvik postupů z každodenní klinické praxe lékařů intervenční léčby bolesti jako diagnostické výkony pro facetové bolesti kloubů, radikulární bolesti, SI kloubů, epidurální a intraartikulární injekční aplikace pro kloubní struktury, ale i pokročilé intervenční postupy jako neurostimulace periferních nervů.

Vysoce kvalitní výuku zabezpečil odborný tým přednášejících a instruktorů ze zahraničí, České republiky a Slovenska. Významným přínosem výuky ablace bazálních nervů byla účast zahraničních expertů. Tématu ablace bazálních nervů se ujali angličtí experti Dr. Manojit Sinha a Dr. Basil Almahdi, kteří patří mezi přední medicínské osobnosti v této oblasti. Problematice periferních neurostimulací se věnovala renomovaná francouzská specialistka Dr. Bénédicte Bouche.

Praktický výcvik na jednotlivých stanovištích vedli společně se zahraničními instruktory specialisté EuroPainClinics MUDr. Róbert Rapčan, FIPP, MBA, PhD., Medical Director EuroPainClinics, MUDr. Michal Matias, FIPP, Medical Director EuroPainClinics Česká republika, MUDr. Juraj Mláka, FIPP, EDRA, MUDr. Ladislav Kočan, PhD., FIPP, MUDr. Peter Lenčéš, FIPP, MUDr. L’ubomír Poliak, FIPP, MUDr. Martin Griger, PhD., FIPP, DESA, a ortopedický specialista MUDr. Jan Perduk z Kliniky muskuloskeletální a sportovní medicíny Nemocnice Agel v Košicích. Rozdělení účastníků do dvou skupin a jejich individuální rozčlenění na výcviková stanoviště zajistilo dostatečný časový komfort k důkladné výuce, odborným debatám a výměně klinických zkušeností.

Cílem kurzu, který byl jednoznačně naplněn, bylo předat lékařům vědomosti a dovednosti z oblasti intervenčních postupů včetně integrace aspektů ultrazvuku a fluoroskopie při léčbě bolesti do jejich každodenní praxe, což jim umožní dosažení co nejlepších výsledků léčby u jejich pacientů.

Přednášejícím i instruktorům patří poděkování organizatorů za jejich profesionální nasazení a nadšení při sdílení svých vědomostí, a stejně tak i partnerům, kteří se na realizaci workshopu podíleli, společnostem Alieva Biotec, Lumibird Medical Group, Mainstay Medical, Dynamic Medical Solution a v neposlední řadě hostiteli workshopu Warsaw LAB.

Zdroj: text a foto archiv IPA